Wystąpienie na konferencji

By on 19 listopada, 2012 in news | 0 comments

Wzięliśmy udział w konferencji Reprodukcja cyfrowa zabytku – metody, wiarygodność, trwałość w ramach cyklu „Cyfrowe spotkania z zabytkami”. W trakcie prelekcji mieliśmy okazję zaprezentować nasze rozwiązania zrealizowane dla Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach projektu CARARE. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Metody cyfrowej reprodukcji i dokumentacji zabytków są obecnie powszechnie stosowane w badaniach, ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego. „Digitalizacja zabytków i muzealiów oraz ich bezpieczne i długotrwałe udostępnianie w postaci cyfrowej, a także upowszechnianie nowoczesnych cyfrowych metod dokumentacji zabytków i muzealiów” należą do strategicznych celów wskazywanych przez instytucje państwowe i znajdują ważne miejsce w programach służących finansowaniu przedsięwzięć z obszaru kultury.

Nasza rzeczywistość oscyluje między dwoma wymiarami: analogowym i cyfrowym, światem fizycznych reprezentacji i zapisu binarnego. Ten ostatni sukcesywnie zyskuje jednak na przewadze. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat, dynamiczny rozwój rynku urządzeń cyfrowych, szerszy dostęp do Internetu oraz masowy wzrost ilości danych generowanych przez ludzi i urządzenia sprawił, że cyfrowy ekosystem powiększył się dwukrotnie i stale rozszerza swój zasięg. Prognozy ekspertów wskazują, że tempo przyrostu informacji cyfrowych w kolejnych latach będzie przyśpieszać/wzrastać.

Doskonałym przykładem wykorzystania nowych technologii do popularyzacji i edukacji w zakresie znajomości zasobów naszego kulturowego dziedzictwa jest przygotowana przez SoftProject aplikacja „Zabytki w Polsce” mobilna wersja uruchomionego niedawno serwisu Narodowego Instytutu Dziedzictwa http://e-zabytek.nid.pl. Wykorzystując funkcje smartphona, aplikacja odczytuje lokalizację zabytkowych obiektów umiejscowionych w najbliższym otoczeniu użytkownika, posiada opcję szacowania odległości dzielącej go od wybranych obiektów oraz udostępnia wszystkie najistotniejsze informacje związane z tymi obiektami. Aplikacja ma charakter przekrojowy – dając użytkownikowi dostęp do współczesnych i archiwalnych zdjęć dotyczących obiektu łączy materiały z różnych okresów historycznych. W pierwszych dniach od publikacji odnotowano blisko 2 tysiące pobrań aplikacji.

Aplikacja „Zabytki w Polsce” to rozwiązanie przeznaczone nie tylko dla pasjonatów zabytków. Docenią ją również ci, którzy opasłe papierowe przewodniki chcieliby zastąpić szybszym i wygodniejszym w użyciu odpowiednikiem. To przykład narzędzia, które łączy nowoczesne technologie wirtualnego odkrywania zasobów naszego dziedzictwa z tradycyjną formą zwiedzania.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *