UKE – Elektroniczny Wniosek o wydanie pozwolenia radiowego

UKE elektroniczne wnioskiOprogramowanie pełni funkcję wniosku elektronicznego, mając na celu maksymalne ułatwienie wypełniania i edycji wniosku przez wnioskodawcę o wydanie pozwolenia radiowego typu LR, KS, i LRS. Program umożliwia komunikację on-line z dedykowanym serwerem UKE w celu pobierania aktualnych danych np. sprawdzania dostępności danego kanału, informacje o gminach, powiatach oraz ich koordynatach geograficznych. Wypełniony wniosek w postaci pliku XML zgodnego z wymaganiami ePUAP jest przesyłany do systemów Urzędu komunikacji Elektronicznej w celu dalszego przetwarzania. Celem projektu było stworzenie aplikacji działającej zarówno na tradycyjnym desktopie, niezależnie od uruchomionego systemu operacyjnego (Windows, Linux czy MacOS), ale również na urządzeniach mobilnych (Android, iOS i BlackBerry).

System został zbudowany na szkielecie aplikacyjnym (ang. framework), którego autorem jest SoftProject. Szkielet składa się z trzech komponentów:

  1. Część serwerowa — usługa działająca na serwerze aplikacji Tomcat 7.x lub innym, zgodnym ze specyfikacją Java Servlet API (JEE 5.0), współpracująca z wydajną i skalowalną bazą PostgreSQL 9.x lub nowszą. uke desktop
  2. Kreator formularzy — rozbudowane narzędzie pozwalające w prosty i szybki sposób przygotować formularz elektroniczny, na podstawie wersji papierowej lub PDF. Powstawały formularz wygląda identycznie jak wersja papierowa i jest jego reprezentacją cyfrową, wzbogaconą o funkcjonalności interaktywne: dynamicznie budowane listy słownikowe czy obliczenia wykonywane na podstawie danych wprowadzonych do formularza. Opracowanie konfiguracji rozmieszczenia elementów formularza jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Już po kilku minutach z Kreatorem Formularzy, pracownicy nabierają pełnego doświadczenia i mogą tworzyć nawet skomplikowane, wielostronicowe formularze w przeciągu kilkudziesięciu minut. Dzięki dobrze przemyślanemu eksportowi danych, wszystkie zebrane w ramach formularza informacje udostępniane są w postaci pliku XML. Proste API w języku Java, zapewnia łatwy eksport do dowolnego formatu, wysłanie przez sieci czy zapisanie do bazy danych. Wystarczy zaimplementować jedną metodę!
  3. Aplikacja do wypełniania formularzy —  tworzona na zamówienie, spersonalizowana aplikacja umożliwiająca użytkownikom końcowym wypełnianie utworzonych wcześniej formularzy na urządzeniach mobilnych (z systemem Android, iPhone, iPad) lub komputerze osobistym, oraz wysłanie danych w postaci plików XML zgodnych z ePUAP, do usługi serwerowej. Aplikacja zapewnia proste i bezbłędne wypełnienie formularzy, a silnik reguł wykona wszystkie stosowne obliczenia za wprowadzającego. System wspiera pełną obsługę danych słownikowych, współpracuje z serwerem słowników pozwalającym uzupełniać je i uaktualniać dla wszystkich użytkowników aplikacji jednocześnie.  System zapewnia prostą integrację z mechanizmami słownikowymi używanymi przez naszych klientów za pomocą mechanizmów opartych na technologiach Java, webservice, RESTfull, Json. Interaktywne formularze mogą być również zintegrowane ze stroną internetową, dzięki zastosowaniu technologii Java Applet lub Java Webstart.

Powiązane tematy